Ekonomiskās spuldzītes iedzīvotājiem - bez maksas!
Publicēts 8. aprīlī, 2009.
„Lai taupītu energoresursus, Rīgas mājsaimniecībasvarētu saņemt bezmaksas ekonomiskās spuldzītes,” saka Dainis Īvāns, LSDSP Rīgas domes frakcijas deputāts un pilsētas pašvaldības Vides komitejas priekšsēdētājs, kurš izvirzījis apspriešanai ļoti radikālu ideju – katru Rīgas mājsaimniecību nodrošināt ar t.s. ekonomiskajām spuldzītēm, tādējādi pilsētai uzņemoties rūpes gan par gaismu rīdzinieku dzīvokļos, gan energoefektivitāti dzīvojamajos namos.

„Tikai pirmajā brīdī šāda ideja šķiet radikāla vai neiespējama, no kuras pilsētas pašvaldībai nebūtu nekāda labuma,” savu ierosinājumu skaidro Dainis Īvāns. „Energoefektivitāte ir ļoti svarīgs faktors. Un ne tikai globālā mērogā visas Eiropas Savienības kontekstā, bet arī katram Rīgas iedzīvotājam – aizvien vairāk Rīgas iedzīvotāju izjūt elektroenerģijas rēķinu pieaugošo slogu. Un enerģijas patēriņa samazināšana ir labākais ilgtermiņa risinājums.” Rīgas domes Vides komitejas vadītājs uzsver, ka mazāks enerģijas galapatēriņš nozīmē vēl lielākus ietaupījumus ražošanas posmā – ja gala patērētājs patērē par vienu kilovatstundu mazāk, tiek ietaupītas 2,5 kilovatstundas primārās enerģijas.

Jāatzīmē, ka šī gada februārī Eiropas pilsētu mēru parakstītais pakts Rīgai paredz uzņemties vairākas saistības – tostarp ilgtspējīgas energoefektivitātes rīcības plāna izstrādi. „Šāda domes piedāvātā iespēja varētu būt pirmais solis šī potenciālā plāna izstrādāšanā,” uzskata Dainis Īvāns. LSDSP šīs smagās ekonomiskās krīzes laikā uzskata, ka viens no energoefektivitātes pasākumiem, ko varētu sniegt Rīgas pilsēta saviem iedzīvotājiem, lai veicinātu un iedzīvinātu Rīgas iedzīvotājiem „zaļo domāšanu”, nodrošināt katrai Rīgas mājsaimniecībai vismaz daļu no tai nepieciešamajām ekonomiskajām spuldzītēm. Šis pasākums ļautu bez pūlēm samazināt ģimeņu elektrības rēķinu un arī ir viegls veids, kā aizsargāt klimatu – galu galā parastās kvēlspuldzes ir ļoti neekonomiskas: tikai pieci procenti no patērētās enerģijas „dod” gaismu, bet pārējie 95 procenti tikai silda pašu spuldzi.

Rīgas pilsētā ir vairāk  kā 300 000 mājsaimniecību un ja vidēji mēnesī katra mājsaimniecība apgaismojumam, izmantojot parastās kvēldiega spuldzes patērē ap 40 kWh elektroenerģijas, tad gadā tas būs 155 miljoni kWh elektroenerģijas, bet lietojot ekonomiskās spuldzes var ietaupīt elektroenerģijas patēriņu apgaismojumam pat līdz 80 %, kas gadā veido aptuveni 31 miljonu kWh elektroenerģijas jeb gada ekonomiskais ieguvums uz elektroenerģijas patēriņa samazinājumu būs vairāk kā 9 miljonu latu. Lai gan ekonomiskās spuldzes ir dārgākas nekā parastās, to iegāde atmaksājas ar uzviju — gadā ietaupīsiet uz vienu mājsaimniecību līdz pat 28 latiem. „Protams, pirms uzsākt šādu programmu, nepieciešams vēl veikt aprēķinus, cik programma izmaksās pilsētai un kāds būs visu pilsētnieku ekonomiskais efekts,” saka Dainis Īvāns, „bet viens gan ir skaidrs – pilsēta izdarīs daudz laba rīdziniekiem, ja šī programma tiks realizēta. Un Rīga tam ir gatava,” rezumē Dainis Īvāns.

Pēc domnieka un LSDSP ieceres izdali varētu veikt Komunālais departaments, bet spuldzes varētu saņemt visas mājsaimniecības, kuru ieņēmumi ir mazāki par 500 latiem personai. „Cilvēki paši varēs atnāk spuldzītēm pakaļ,” saka Dainis Īvāns, „bet  pilsēta varētu mājsaimniecībām piešķirt trīs līdz piecas spuldzītes. Izdevumi attaisnosies gan kopējā pilsētas enerģijas ietaupījumā, gan vēl jo vairāk ar šāda soļa audzinošo efektu.  Domnieks piebilst, ka jau drīzumā arī Eiropas Savienība liks pāriet uz ekonomiskajām spuldzēm neatkarīgi no mūsu vēlmēm vai iespējām: „Protams, šādi gaismekļi pirkšanas reizē ir dārgāki, tos nedrīkst pēc nolietošanās mest kopējās atkritumu tvertnēs, bet pāreju uz tiem diktē nepieciešamība tērēt mazāk un cilvēces atbildība pret vidi, kurā mums visiem jādzīvo."


Komentāri (2)
Savanna: Skan jauki.
09/04/2009 09:49
Aivars: Doma nav slikta, bet LV ir "slavena" ar prasmi sačakarēt da jebko..
Turklāt tomēr tas viss velk uz parastu pirms vēlēšanu triku.
09/04/2009 12:54
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Ievadi šī portāla nosaukumu: